Home

Matterhorn a Zermatt

Matterhorn & Zermatt

Lyžování v Zermattu

Zermatt nabízí více jak 300 km sjezdovek, které se nerozprostírají jen v oblasti Zermatt, ale také v italské Cerviniii, jež je s Zermattem kompletně propojena lanovkami a vleky a zároveň spolu vytváří jedno z největších a nejvýše položených lyžařských středisek na území Evropy.

Převážná část sjezdových tratí je lehká až středně těžká, pro středně pokročilé lyžaře jich tu je upraveno 188 km. Také tu naleznete tu nejdelší sjezdovku ve Švýcarsku a to dlouhou 20,4 km. Přesto je Zermatt vyhledávaný spíše kvalitními lyžaři, jež prověřují kvalitu sjezdovek. Zdejšímu středisku dominuje svah Bump Runs, který se svým převýšením 1 200 metrů, což je na alpském ledovci překvapující, vede ze Stockhornu do Gant.

Zermatt nejen pro klasické lyžování

Zermatt, to nejsou jen stovky kilometrů kvalitních sjezdovek, ale také spousta freeiride možností, heliskiing, ale také nádherné přírody a taky poskytovatel velmi kvalitních služeb.

Díky vysoké nadmořské výšce, která je zárukou kvalitní a dostatečné sněhové pokrývky, se tu můžete na lyžích prohánět i v letních měsících. A díky tomu se řadí k největšímu lyžařskému areálu v letním období.
Lyžařský areál se rozprostírá pod masivem nejvyšší hory Švýcarska Monte Rosy (4634 m n. m.) a Matterhornu, kde tu můžete lyžovat až ve výšce 3899 m n. m.

Rozdělení lyžování v Zermattu

Celá oblast Zermattu se rozděluje do tří oblastí. A to na oblast Sunnegga/Rothorn, která se rozprostírá ve výšce 3103 m n. m., odkud je nejkrásnější pohled na Matterhorn. Druhá oblast se nazývá Gornegrat/Stockhorn, kam se dostanete přímo z centra Zermattu zubačkou na vrchol Gornergrat, odkud pak můžete pokračovat kabinovou lanovkou na 3405 metrů vysoký Strockhorn, kde naleznete náročné freeride i kvalitně upravené tratě. Odtud také uvidíte nádheru celého Matterhornu. Třetí a zároveň největší oblast se jmenuje Matterhorn Glacier Paradise a rozkládá se na hraničním hřebenu mezi Itálií a Švýcarskem. Do této oblasti se dostanete osmikabinovým expresem, jež Vás dopraví až do mezistanice Furi, kde končí většina sjezdovek. Odtud se můžete na vrchol vydat dvěmi trasami, a to buď přes Schwarzsee nebo Trockener Steg, z něhož se dostanete až na nejvýše položené vyhlídkové plošiny v Alpách, kde na vlastní oči spatříte nezapomenutelný pohled na 38 čtyřtisícovek. Zde můžete také navštívit nejvýše položenou ledovcovou jeskyni v Alpách.

Všechny tři zmiňované areály jsou dostupné z různých lokalit v Zermattu. Po městečku jezdí elektrobusy, které jsou započítané v ceně skipasu. Tudíž přesun je poměrně jednoduchý.

Novým trendem se stal společný letní skipas i pro sousední středisko Saas-Fee, které je od Zermattu vzdálené 40 min. jízdy, kde máte možnost vyzkoušet 41 km sjezdovek.

Zda patříte k milovníkům snowboardingu a freestyle, tak Vás nadchne největší snowboardový park v Evropě, nazývaný Gravity Park s U-rampou, zábradlím, quarterpipe a mnoha skoky, kde můžete vyzkoušet svoje umění nebo si naopak zaplatit instruktora a nějaké triky se naučit.

Pokud jste zároveň milovníci běžeckého lyžování, tak i zde si vybere. Můžete tu využít devět kilometrů kvalitně upravených tratí. I když tu není tolik tras jako v jiných střediscích, ale kdy máte možnost vidět takovou krásu jak tady a přitom si zaběžkovat? Nebo pokud máte sen si vyzkoušet curling, tak tu k dispozici dvanáct drah.